dobsina.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Dobšiná

Svet

Erdogan ostro zaútočil na Nemecko. Svet nie je dosť silný, aby sa ho Turecko bálo

ANKARA 21. júla (WebNoviny.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok ostro zaútočil na nemeckú vládu, ktorej viacerí členovia kritizovali zatknutie nemeckého ľudskoprávneho aktivistu Tureckom. "Chcem upozorniť našich nemeckých priateľov a celý svet, že nie ste dosť silní na to, aby ste mohli očierňovať Turecko. Nie ste dosť silní na to, aby sme sa vás báli," vyhlásil v piatok Erdogan. Tureckého prezidenta sa dotkla najmä poznámka nemeckej ministerky hospodárstva Brigitte Zypries, ktorá vyhlásila, že ak sa nemecké firmy v Turecku "náhle objavia na čiernej listine a označia ich za podporovateľov terorizmu, nastane situácia, v ktorej budú budúci obchod a investície v Turecku veľmi zložité". Odporúčame:Turecko nevstúpi do Európskej únie, pokiaľ nezmení ústavné reformy, znie uznesenie europoslancov Zatknutie ľudskoprávneho aktivistu "Rázne odsudzujem stanoviská, ktorých cieľom je vystrašiť firmy, ktoré v našej krajine investujú," odkázal do Berlína turecký prezident. Zároveň povedal, že sa pýtal predstaviteľov tureckého ministerstva vnútra aj tajných služieb a tí mu potvrdili, že žiadna nemecká firma nie je vyšetrovaná v súvislosti s terorizmom. Nemecká ministerka však narážala podľa všetkého skôr na informácie, podľa ktorých Erdogan zneužíva obvinenia z údajného terorizmu proti všetkým svojím odporcom. Konflikt medzi Nemeckom a Tureckom vyprovokovalo zatknutie nemeckého ľudskoprávneho aktivistu Petra Steudtnera v Turecku. Požiadavku Berlína na jeho prepustenie Ankara nielenže nevypočula, ale označila ju za "neakceptovateľnú" a vyhlásila, že ju považuje za pokus o zasahovanie do tureckého súdnictva. Turecko ako bývalé Výcodné Nemecko Turecko v piatok kritizoval aj nemecký minister financií Wolfgang Schäuble, ktorý túto krajinu prirovnal k bývalému východnému Nemecku. Schäuble, ktorý patrí dlhodobo k najpopulárnejším politikom v Nemecku vyhlásil, že ak Ankara "neprestane hrať svoje hry", nemecká vláda bude musieť oznámiť svojim občanom, že ak cestujú do Turecka, činia tak na vlastné riziko. "Pripomína mi to, ako to fungovalo vo Východnom Nemecku. Každému, kto tam cestoval, bolo jasné, že ak sa mu niečo stane, nikto mu nepomôže," reagoval na najnovšie kroky a vyhlásenia Turecka Schäuble. Podľa neho si Turecko už zatýka koho chce a kedy chce a nerešpektuje ani základné pravidlá medzinárodného práva. Situáciu sa v piatok pokúšal zmierniť turecký premiér Binali Yildirim, ktorý vyhlásil, že Nemecko je pre Turecko naďalej "strategickým partnerom v Európe". "Z času na čas môžu vznikať vo vzťahoch napätia. Mali by sme ale konať s chladnými hlavami. Ak budú vzťahy narušené, nebude to výhodné ani pre Nemecko, ani pre Turecko," vyhlásil Yildirim. Viac k témam: Nemecko, Recep Tayyip Erdogan, TureckoZdroj: Webnoviny.sk - Erdogan ostro zaútočil na Nemecko. Svet nie je dosť silný, aby sa ho Turecko bálo © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Erdogan ostro zaútočil na Nemecko. Svet nie je dosť silný, aby sa ho Turecko bálo

Hovorca Bieleho domu odstupuje zo svojej funkcie, nepáči sa mu nový riaditeľ komunikácie

WASHINGTON 21. júla (WebNoviny.sk) - Hovorca Bieleho domu Sean Spicer rezignuje na svoju funkciu. Informáciu priniesla agentúra AP odvolávajúc sa na dve nemenované osoby oboznámené z jeho rozhodnutím. Odporúčame:Spojené štáty sú pre ruské vedenie tŕňom v oku, vyhlásil šéf CIA Podľa jednej z nich sa Spicer rozhodol odstúpiť, lebo nesúhlasí s vymenovaním finančníka Anthonyho Scaramucciho za nového riaditeľa komunikácie Bieleho domu. Spicer pôsobil ako hovorca Bieleho domu počas prvých šiestich mesiacov vlády prezidenta Donalda Trumpa. Obe osoby, ktoré o plánovanej rezignácii informovali, hovorili pod podmienkou zachovania anonymity. Viac k témam: Biely dom, Sean Spicer, USAZdroj: Webnoviny.sk - Hovorca Bieleho domu odstupuje zo svojej funkcie, nepáči sa mu nový riaditeľ komunikácie © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Hovorca Bieleho domu odstupuje zo svojej funkcie, nepáči sa mu nový riaditeľ komunikácie

Video: Tínedžeri sa posmievali topiacemu sa mužovi, zabáva pokračovala aj po jeho smrti

COCOA 21. júla (WebNoviny.sk) - Partia amerických tínedžerov sa niekoľko minút prizerala, ako sa v jazere topí muž. Namiesto toho, aby mu pomohli alebo aspoň privolali záchranu, sa mu piati mladíci z mestečka Cocoa na Floride celý čas posmievali a neprestali sa zabávať, ani keď už bolo jasné, že sa utopil. Celú udalosť si nakrútili na video a zverejnili na sociálnych sieťach. Po pohovore ich pustili Po tom, čo sa o ich zázname dozvedeli miestne úrady, mladíkov predvolali na políciu, po krátkom pohovore ich však pustili, keďže nepomôcť v takomto prípade nie je trestné. O prípade informuje americký denník The Washington Post. Topiacim sa mužom bol 31-ročný Jamel Dunn, ktorý prišiel o život 9. júla v jazere nad mestom. Otec dvoch malých detí, ktorý chodil o paličke a podľa niektorých správ bol telesne postihnutý, skočil do vody oblečený po hádke so svojou snúbenicou. Tá o tri dni neskôr zalarmovala políciu. Prizerajúci sa tínedžeri na videu na Dunna okrem iného kričia, že mu nepomôžu a nechajú ho zomrieť a celý čas sa smejú. Bojoval a kričal o pomoc Z videa je zrejmé, že Dunn minimálne v posledných chvíľach nechcel zomrieť a prosil prizerajúcich sa mladíkov, aby mu pomohli. "Bojoval a kričal o pomoc a oni sa iba smiali. Ani nezavolali políciu, iba sa celý čas smiali," citujú médiá hovorkyňu miestnej polície Yvonne Martinez. Tínedžeri podľa nej ani pri vypočúvaní neprejavili žiadnu ľútosť. "Žiadna ľútosť, iba úškľabky," povedala. Ako píše The Washington Post, Dunn mal v čase, keď ho videli v meste naposledy, na hlave šiltovku s nápisom "Iba Boh ma môže súdiť". Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky amerického denníka The Washington Post. Viac k témam: USA, utopený mužZdroj: Webnoviny.sk - Video: Tínedžeri sa posmievali topiacemu sa mužovi, zabáva pokračovala aj po jeho smrti © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Tínedžeri sa posmievali topiacemu sa mužovi, zabáva pokračovala aj po jeho smrti

Hizballáh a Sýria spustili v pohraničí s Libanonom ofenzívu voči islamistom

BEJRÚT 21. júla (WebNoviny.sk) - Sýrska armáda a libanonské militantné hnutie Hizballáh spustili v piatok pozemnú ofenzívu v pohraničnej oblasti medzi Sýriou a Libanonom. Podľa údajov sýrskych médií sa vojenské operácie začali na dvoch frontoch: pri libanonskom meste Arsál a sýrskej obci Flajta. Ofenzíva sa vo všeobecnosti očakávala, keďže rokovania s militantmi s cieľom donútiť ich, aby oblasť opustili, v posledných dňoch zlyhali. Odporúčame:Video: Grécky ostrov Kos zasiahlo silné zemetrasenie, zahynuli minimálne dvaja ľudia (aktualizované) V bezprávnej pohraničnej oblasti našla útočisko sýrska odnož al-Káidy, zvaná Džabhat Fatah aš-Šám, ako aj bojovníci Islamského štátu. Video zverejnené sýrskymi médiami ukazuje delostrelectvo Hizballáhu, ako ostreľuje pozície militantov. Zatiaľ nie je jasné, či sa libanonská armáda zapojila do bojov zo svojej strany hraníc, uvádza agentúra AP. Viac k témam: Islamský štát, SýriaZdroj: Webnoviny.sk - Hizballáh a Sýria spustili v pohraničí s Libanonom ofenzívu voči islamistom © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Hizballáh a Sýria spustili v pohraničí s Libanonom ofenzívu voči islamistom

Video: Pri protestoch v Jeruzaleme zomreli Palestínčania, mnoho osôb je zranených (aktualizované)

aktualizované 21. júla 18:58 JERUZALEM 21. júla (WebNoviny.sk) - Pri stretoch izraelských ozbrojených síl a Palestínčanov, protestujúcich proti prísnejším bezpečnostným prehliadkam pri vstupe na posvätnú Chrámovú horu v centre Jeruzalema, prišli o život už traja ľudia. Informáciu potvrdilo palestínske ministerstvo zdravotníctva. Všetci traja mŕtvi, vrátane 17-ročného mladíka, boli Palestínčania. Izraelská polícia tvrdí, že úmrtia sú predmetom vyšetrovania, píše AP. Ďalších dvesto ľudí pri ešte stále trvajúcich stretoch v Jeruzaleme aj na Západnom brehu Jordánu utrpelo zranenia. Odporúčame:Moslimom vadia detektory kovov, veriacich vyzývajú na bojkot posvätnej Chrámovej hory V piatok Izrael, ako prevenciu pred násilnosťami, zakázal Palestínčanom mladším ako 50 rokov vstup na posvätné miesto a zvýšil počet policajtov v jeruzalemskom Starom meste. Moslimskí lídri zvolali protesty na piatok v rámci poludňajších modlitieb. Zároveň vyzvali veriacich, aby sa modlili pred svätyňou a nepodrobovali sa bezpečnostným prehliadkam. K stretu došlo po tom, čo Izrael pred vchodom na Chrámovú horu, ktorá je posvätná pre židov aj moslimov, zaviedol detektory kovov. Reagoval tým tak na nedávny útok troch Palestínčanov, pri ktorom zahynuli dvaja izraelskí policajti. Moslimovia sa obávajú, že je to súčasť snáh Izraela o zvýšenie kontroly nad Chrámovou horou. Židovský štát takéto obvinenia odmieta. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com. Viac k témam: Chrámová hora, Izrael, Jeruzalem, protestyZdroj: Webnoviny.sk - Video: Pri protestoch v Jeruzaleme zomreli Palestínčania, mnoho osôb je zranených (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Pri protestoch v Jeruzaleme zomreli Palestínčania, mnoho osôb je zranených (aktualizované)

Spojené štáty sú pre ruské vedenie tŕňom v oku, vyhlásil šéf CIA

ASPEN 21. júla (WebNoviny.sk) - Rusko nielen zasahovalo, ale aj bude zasahovať do americkej politiky, pretože Spojené štáty sú pre ruské vedenie tŕňom v oku. Na Aspenskom bezpečnostnom fóre, každoročnom diskusnom podujatí v známom americkom lyžiarskom stredisku, to v piatok vyhlásil šéf americkej tajnej služby CIA Mike Pompeo. "Myslím si, že (Rusi - pozn. SITA) budú vždy pátrať po tom, ako by nám mohli skomplikovať život. Mám za to, že sú presvedčení, že je to takto správne," vyhlásil riaditeľ CIA. Sýrsky prezident prekážkou Pompeo sa posťažoval aj na pôsobenie Moskvy v Sýrii, kde ruská armáda stojí na strane sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada. Lenže práve ten je podľa šéfa CIA prekážkou nájdenia mierového usporiadania v krajine. Rusko sa podľa Pompea v Sýrii nevenuje až toľko tomu, čomu by sa malo, teda boju proti militantom z Daíšu, známeho aj ako Islamský štát (IS). Odporúčame:Rusko, Sýria a Irán varovali USA pred ďalšími útokmi voči Damasku "Je len minimum dôkazov, že by Rusko malo nejakú ucelenú stratégiu proti militantom z IS," vyhlásil Pompeo. Namiesto toho bojuje za al-Asada, ktorý je podľa šéfa CIA "bábkou v rukách Iránu". Rusko navyše podľa Pompea zo Sýrie len tak ľahko neodíde, pretože "má veľmi rado svoju námornú základňu v Tartúse", sýrskom meste na pobreží Stredozemného mora. Efektívna spolupráca Napriek tomu, že sú vzťahy medzi Ruskom a Spojenými štátmi v súčasnosti podľa Pompea "komplikované", šéf CIA dúfa, že existujú spôsoby, ako môžu tieto dve krajiny v budúcnosti efektívne spolupracovať v boji proti terorizmu. Odporúčame:Spojené štáty zakážu svojim občanom cestovať do Severnej Kórey Pompeo ponúkol pohľad aj do jeho častej komunikácie s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, keď v Aspene vyhlásil, že prezident sa ho najčastejšie zo všetkého pýta na Severnú Kóreu. "Stále to nosí v hlave," povedal šéf CIA. Severná Kórea uskutočnila začiatkom júla test medzikontinentálnej balistickej strely, ktorá by mohla doletieť až na územie USA. Udržať sa pri moci Podľa Pompea je hlavným zámerom Spojených štátov zabrániť Severokórejčanom v ďalšom vývoji rakiet dlhého doletu. Je totiž podľa neho "veľký rozdiel, či má Severná Kórea raketu schopnú zasiahnuť Spojené štáty, alebo či má celý arzenál takýchto rakiet". V súvislosti so severokórejským vodcom Kim Čong-unom Pompeo poznamenal, že síce je podľa niektorých ľudí iracionálny, podľa šéfa CIA však veľmi dobre rozumie "svojej základnej misii, a tou je udržať sa pri moci".   Viac k témam: CIA Central Intelligence Agency, Mike PompeoZdroj: Webnoviny.sk - Spojené štáty sú pre ruské vedenie tŕňom v oku, vyhlásil šéf CIA © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Spojené štáty sú pre ruské vedenie tŕňom v oku, vyhlásil šéf CIA

Spojené štáty zakážu svojim občanom cestovať do Severnej Kórey

LONDÝN 21. júla (WebNoviny.sk) - Spojené štáty zakážu svojim občanom cestovať do Severnej Kórey. Informuje o tom spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na čínskych organizátorov zájazdov. Cestovné kancelárie Koryo Tours a Young Pioneer Tours uviedli, že zákaz bude zverejnený 27. júla a do platnosti vstúpi o 30 dní neskôr. Spojené štáty sa k správe nevyjadrili. Young Pioneer Tours je cestovná kancelária, prostredníctvom ktorej sa do Kórejskej ľudovodemokratickej republiky dostal aj americký študent Otto Warmbier. V autoritárskej krajine ho za zvláštnych okolností zatkli a odsúdili na 15 rokov ťažkých prác. V júni ho severokórejské úrady v kóme poslali naspäť do USA, kde o niekoľko dní neskôr zomrel. Odporúčame:Výbuch plynu v Číne, z reštaurácie hlásia dvoch mŕtvych a desiatky zranených Spoločnosť sídliaca v Číne vzápätí oznámila, že už nebude voziť Američanov do Severnej Kórey. V piatok vydala stanovisko, podľa ktorého "vláda USA už nedovolí svojim občanom cestovať do KĽDR". Tým, ktorí tak spravia, údajne zruší cestovné doklady. Spoločnosť sa odvoláva na švédske veľvyslanectvo, ktoré spravuje americké záležitosti v Severnej Kórei. Podľa dostupných informácií uzavretý komunistický štát v súčasnosti väzní ešte tri osoby s americkým občianstvom. Viac k témam: Severná Kórea, USAZdroj: Webnoviny.sk - Spojené štáty zakážu svojim občanom cestovať do Severnej Kórey © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Spojené štáty zakážu svojim občanom cestovať do Severnej Kórey

Škody nehody na diaľnici D1 sa vyšplhali nad 150-tisíc eur, príčinu zrážky vyšetrujú

BRATISLAVA 21. júla (WebNoviny.sk) - Policajti vyšetrujú presné okolnosti štvrtkovej hromadnej nehody na diaľnici D1, ktorá sa stala krátko po 15:00 a diaľnicu na niekoľko hodín úplne odstavila. Podľa doterajších informácií vodič Scanie s prívesom zo zatiaľ nezistených príčin narazil do stredových betónových zvodidiel a posunul ich do protismeru. Pomáhali leteckí záchranári Pri náraze sa odpojil ťahač od prívesu, ktorý následne prešiel do protismeru a zostal prevrátený v ľavom a strednom pruhu. Ako agentúru SITA informovala bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková, po náraze do posunutých zvodidiel skončil v priekope Peugeot Boxer a Mercedes. Betónovej prekážke sa chcel vyhnúť vodič VW Transporter a prešiel do pravého pruhu, kde sa zrazil s poľským návesom nákladného auta. Zobraziť fotogalériu k článku:Hromadná dopravná nehoda na diaľnici D1 Poľské nákladné auto ešte narazilo do Volva XC90. Spolujazdca z Peugoetu Boxer previezli do nemocnice leteckí záchranári. Na zistenie alkoholu mu odobrali krv. Šesť ľahko zranených záchranári ošetrili na mieste a previezli ich do bratislavských nemocníc. Alkohol im pri dychových skúškach nezistili. Zabezpečovali aj pitný režim Ako uviedla Mihalíková, záchranné zložky okrem odstraňovania následkov dopravnej nehody zabezpečovali aj pitný režim posádok vozidiel, ktoré zostali stáť v kolóne. Pomáhali aj policajti, ktorí v tom čase neboli v službe. Po odstránení stredových zvodidiel otáčali vozidlá, aby mohli vyjsť z kolón. Odporúčame:Foto: Veľká havária na D1, do prevráteného kamiónu narazilo päť vozidiel (aktualizované) Desiatky dopravných policajtov následne usmerňovali a koordinovali dopravu. Diaľnicu sa čiastočne podarilo sprejazdniť až vo večerných hodinách. Predbežné škody na dvoch nákladných a dvoch osobných autách, betónových a oceľových zvodidlách vyčíslili na 156-tisíc eur. Viac k témam: diaľnica D1, dopravná nehodaZdroj: Webnoviny.sk - Škody nehody na diaľnici D1 sa vyšplhali nad 150-tisíc eur, príčinu zrážky vyšetrujú © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Škody nehody na diaľnici D1 sa vyšplhali nad 150-tisíc eur, príčinu zrážky vyšetrujú

Výbuch plynu v Číne, z reštaurácie hlásia dvoch mŕtvych a desiatky zranených

PEKING 21. júla (WebNoviny.sk) - Silný výbuch v malom reštauračnom zariadení na východe Číny zabil v piatok počas rušných ranných hodín dvoch ľudí a 55 ďalších zranil. Odporúčame:Video: Grécky ostrov Kos zasiahlo silné zemetrasenie, zahynuli minimálne dvaja ľudia (aktualizované) Záznam z bezpečnostnej kamery z miesta nešťastia ukazuje, ako pri explózii rušnú hlavnú ulicu zasypali trosky a hustý prach. Na videu zverejnenom štátnou vysielacou stanicou CCTV vidno aj veľký požiar, ktorý budovu následne zachvátil. Incident sa stal v obľúbenej štvrti vo východočínskom meste Chan-čou. Reštaurácia ponúkala predovšetkým cestovinové jedlá. Väčšina takýchto malých zariadení pritom používa na varenie plynové bomby. Viac k témam: Čína, výbuchZdroj: Webnoviny.sk - Výbuch plynu v Číne, z reštaurácie hlásia dvoch mŕtvych a desiatky zranených © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Výbuch plynu v Číne, z reštaurácie hlásia dvoch mŕtvych a desiatky zranených

Video: Vydražili vrecko s mesačným prachom, ktoré použil Armstrong

NEW YORK 21. júla (WebNoviny.sk) - Vrecko na vzorky, ktoré obsahuje mesačný prach a niekoľko malých kameňov, vydražili vo štvrtok v newyorskej aukčnej sieni Sotheby\'s za 1,8 milióna dolárov (v prepočte 1,57 milióna eur). Biele vrecko so zipsom, ktoré použil Neil Armstrong počas prvého pristátia ľudí na Mesiaci v roku 1969, získal anonymný kupec. Súdny spor o vlastníctvo Vzácny artefakt z misie Apollo 11 sa dostal do dražby po súdnom spore o jeho vlastníctvo. Takmer všetky predmety a zariadenia, ktoré použili počas významnej misie, umiestnili do Smithsonovho inštitútu, no vrecko skončilo následkom chyby pri inventarizácii v škatuli v Johnsonovom vesmírnom stredisku. Odporúčame:Senát v konzervatívnom Čile schválil návrh, ktorý čiastočne povoľuje interupcie Neskôr ho nesprávne identifikovali a v rámci vládnej aukcie v roku 2015 ho za 995 dolárov kúpila istá žena z Illinois. Keď americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) po čase prišiel na to, čo predali, snažil sa vrecko získať naspať. Federálny sudca ale v decembri rozhodol, že jeho právoplatnou vlastníčkou je uvedená žena. Vydražili aj letový plán Na aukcii predmetov súvisiacich s vesmírnym výskumom vydražili aj letový plán, ktorý použili pri návrate misie Apollo 13. Plán s ručne napísanými poznámkami všetkých troch členov posádky predali za 275-tisíc dolárov (239-tisíc eur). Jim Lovell, John Swigert a Fred Haise mali počas letu k Mesiacu v apríli 1970 nehodu, keď výbuch jednej z kyslíkových nádrží vážne poškodil servisný modul. Príbeh misie, ktorej sa nepodarilo pristáť na Mesiaci, no s pomocou riadiaceho centra sa jej členovia bezpečne vrátili na Zem, je známy napríklad aj z filmu Apollo 13 (1995) v réžii Rona Howarda s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe. Viac k témam: NASA Národný úrad pre letectvo a vesmírZdroj: Webnoviny.sk - Video: Vydražili vrecko s mesačným prachom, ktoré použil Armstrong © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Vydražili vrecko s mesačným prachom, ktoré použil Armstrong

Ozbrojené sily v Mexiku zabili pri prestrelke minimálne osem ľudí

MEXIKO 21. júla (WebNoviny.sk) - Mexické ozbrojené sily zabili vo štvrtok pri prestrelke na juhu hlavného mesta šéfa miestneho gangu a ďalších sedem ľudí. Mexické námorníctvo informovalo, že jeho príslušníci pomáhali federálnym úradom pri vyšetrovaní drogových dílerov, keď sa dostali pod paľbu. Odporúčame:Video: Obchodnú ulicu v centre Atén zničili maskovaní anarchisti Podľa prokurátora pri strete zadržali 16 ľudí v súvislosti s obvineniami zo sabotáže a poškodzovania cudzieho majetku. Členovia gangu údajne podpaľovali autobusy a používali ich ako barikády. Gang operoval vo štvrtiach Tláhuac a Iztapalapa, kde jeho členovia predávali drogy, unášali ľudí, vydierali a vraždili. Viac k témam: Mexiko, streľbaZdroj: Webnoviny.sk - Ozbrojené sily v Mexiku zabili pri prestrelke minimálne osem ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ozbrojené sily v Mexiku zabili pri prestrelke minimálne osem ľudí

Video: Grécky ostrov Kos zasiahlo silné zemetrasenie, zahynuli minimálne dvaja ľudia (aktualizované)

KOS 21. júla (WebNoviny.sk) - Pri silnom zemetrasení, ktoré v noci zasiahlo turecké pobrežie a grécke ostrovy v Egejskom mori, zahynuli minimálne dvaja ľudia. Z ostrova Kos, ktorý je najviac postihnutou oblasťou, hlásia aj viac ako 120 zranených. Zemetrasenie s magnitúdom 6,5 Dvaja ľudia, ktorí zahynuli počas zemetrasenia na gréckom ostrove Kos, boli turisti z Turecka a Švédska. Muži zomreli po tom, ako sa na nich zrútila stena baru. Informoval o tom šéf hasičských záchranárov Stephanos Kolokouris, ktorý tiež ďalej povedal, že spomedzi piatich ťažko zranených je jeden Grék. Odporúčame:Video: Na juhu Chorvátska bojujú s novým požiarom, rozšíril sa z Čiernej Hory Zemetrasenie s magnitúdom 6,5, ktoré oblasť zasiahlo okolo 1:30 miestneho času (0:30 stredoeurópskeho letného času), malo epicentrum asi 10 kilometrov južne od tureckého mesta Bodrum a 16 kilometrov severovýchodne od ostrova Kos. Sprevádzalo ho aj niekoľko následných otrasov. Tisícky turistov na pláži Škody sú podľa záchranárov len v hlavnom meste ostrova, pričom pri kontrole v okolitých dedinách a ďalších oblastiach nenašli žiadnych uviaznutých ľudí. Podľa miestnych úradov sú poškodené najmä staršie budovy na ostrove Kos, ktoré postavili pred zavedením bezpečnostných predpisov súvisiacich so zemetraseniami. Sú medzi nimi aj stará mešita, ktorej sa zrútil minaret, a pevnosť zo 14. storočia pri vstupe do hlavného prístavu. Ministerstvo neeviduje žiadnych zranených Slovákov Tisícky turistov na ostrove strávili noc vonku, pričom mnohí spali na plážových ležadlách. Zobraziť fotogalériu k článku:Silné zemetrasenie zasiahlo turecké pobrežie a grécke ostrovy v Egejskom mori Ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ neeviduje žiadnych zranených Slovákov pri zemetrasení, ktoré v noci na dnes zasiahlo turecké pobrežie a grécke ostrovy v Egejskom mori. Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí Igor Skoček, všetkých ľudí, ktorí sa zaregistrovali v registračnom formulári, kontaktovali, a sú v poriadku. Rovnako ani nezaznamenali telefonáty Slovákov o pomoc.   Viac k témam: grécko, zemetrasenieZdroj: Webnoviny.sk - Video: Grécky ostrov Kos zasiahlo silné zemetrasenie, zahynuli minimálne dvaja ľudia (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Grécky ostrov Kos zasiahlo silné zemetrasenie, zahynuli minimálne dvaja ľudia (aktualizované)

Na viedenskom letisku zavádzajú skenery tváre, Rakúsko tým posilňuje bezpečnosť

VIEDEŇ 20. júla (WebNoviny.sk) - Na viedenskom letisku začali zavádzať skenery tváre, ktoré by mali automaticky porovnávať črty tváre pasažiera s naskenovanou fotografiou z jeho cestovného dokladu. Odporúčame:U člena posádky American Airlines našli v Japonsku náboje, prešiel cez kontrolu v USA Rakúske úrady si od opatrenia sľubujú posilnenie bezpečnosti. Skenovať tváre pasažierov by chceli začať v decembri 2017. Skenovacie zariadenia budú súčasťou päťdesdiatich letiskových bezpečnostných brán, ktorými prechádzajú po prílete občania z krajín mimo schengenskej zóny. Viac k témam: bezpečnosť, Letisko Viedeň-Schwechat, RakúskoZdroj: Webnoviny.sk - Na viedenskom letisku zavádzajú skenery tváre, Rakúsko tým posilňuje bezpečnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na viedenskom letisku zavádzajú skenery tváre, Rakúsko tým posilňuje bezpečnosť

Počas bojov na východe Ukrajiny zomrelo deväť vojakov

MOSKVA 20. júla (WebNoviny.sk) - Za posledných 24 hodín zomrelo na východe Ukrajiny deväť vojakov, informoval vo štvrtok hovorca ukrajinskej armády. Hoci ťažké boje v rámci tamojšieho konfliktu ustali, obe strany hlásia takmer denne menšie zrážky a delostreleckú paľbu. Odporúčame:Na východe Ukrajiny vyhlásili separatisti nový štát Malorusko Hovorca ukrajinskej armády plukovník Andrij Lysenko uviedol, že k štyrom obetiam došlo pri tankovej a mínometnej paľbe pri meste Krasnohorivka v Donecku. Ďalší dvaja vojaci zomreli pri povstaleckej streľbe a traja iní neprežili výbuch nálože v oblasti Mariupoľa. Boje medzi ukrajinskými vládnymi silami a Ruskom podporovanými povstalcami na východe krajiny trvajú už viac než tri roky. Viac k témam: Rusko, UkrajinaZdroj: Webnoviny.sk - Počas bojov na východe Ukrajiny zomrelo deväť vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Počas bojov na východe Ukrajiny zomrelo deväť vojakov

Ľubľana sa bude sťažovať na Záhreb, Chorvátsko ignoruje rozhodnutie arbitrážneho súdu

ĽUBĽANA 20. júla (WebNoviny.sk) - Slovinsko vo štvrtok vyhlásilo, že sa bude sťažovať Európskej komisii (EK) na postup Chorvátska, ktoré odmieta uznať rozhodnutie Medzinárodného arbitrážneho súdu o hraniciach medzi týmito dvoma krajinami. Podľa Slovinska tým Chorvátsko neoprávnene narúša jeho hranice. Odporúčame:Fico zbytočne vytvára z problému dvojakej kvality výrobkov celoeurópsku tému, tvrdí SaS Medzinárodný arbitrážny súd v holandskom Haagu koncom júna rozhodol, že Slovinsko bude mať po prvýkrát od získania nezávislosti prístup na otvorené more. Arbitráž prisúdila Slovinsku veľkú časť Piranského zálivu a tiež mu vyhradila vodnú líniu, ktorá má byť spojnicou medzi jeho pobrežnými vodami a medzinárodnými vodami. Chorvátsko však rozhodnutie haagskeho súdu odmietlo uznať a v praxi postupuje tak, ako keby neexistovalo. Slovinský premiér Miro Cerar vo štvrtok vyhlásil, že Chrovátsko sa stále správa, ako keby mu patrila polovica Piranského zálivu, čo už však po rozhodnutí arbitrážneho súdu nie je pravda. Odporúčame:Brusel skritizoval zákaz Jehovových svedkov v Rusku Spor sa minulý týždeň pokúšali vyriešiť aj premiéri oboch krajín na bilaterálnom rokovaní v Ľubľane, k žiadnej dohode však nedošlo. Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič po stretnutí iba zopakoval, že Záhreb nebude implementovať rozhodnutie arbitrážneho súdu a trval na tom, že teritoriálne otázky by sa mali riešiť medzi dvoma štátmi. Slovinsko kvôli tomuto sporu dlhé roky vetovalo aj vstup Chorvátska do Európskej únie a prestalo s tým až v roku 2010. Chorvátsko zas už v roku 2015 dopredu vyhlásilo, že arbitrážny súd bude bojkotovať a jeho rozhodnutie nebude uznávať. Viac k témam: Chorvátsko, Európska komisia (EK), Piranský záliv, SlovinskoZdroj: Webnoviny.sk - Ľubľana sa bude sťažovať na Záhreb, Chorvátsko ignoruje rozhodnutie arbitrážneho súdu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ľubľana sa bude sťažovať na Záhreb, Chorvátsko ignoruje rozhodnutie arbitrážneho súdu

Bezpečnostná rada OSN uvalila sankcie na jednotlivcov a firmy s väzbami na Islamský štát

NEW YORK 20. júla (WebNoviny.sk) — Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov jednomyseľne uvalila sankcie na osem jednotlivcov a spoločností napojených na Islamský štát (IS) a teroristickú organizáciu al-Káida. Na čierny zoznam pribudli lídri IS v juhovýchodnej Ázii, extrémistické skupiny napojené na IS v Sýrii, zahraniční bojovníci z Kaukazu a nelegálne spoločnosti zaoberajúce sa výmenou peňazí. Odporúčame:Väzneného bývalého člena Islamského štátu obžalovali z vraždy Rezolúcia OSN prijatá vo štvrtok tiež vyzýva na väčšiu medzinárodnú spoluprácu s cieľom odrezať extrémistov od finančných zdrojov, zabrániť im v získavaní zbraní a vyriešiť problém bojovníkov vracajúcich sa do vlasti. Zástupkyňa americkej veľvyslankyne pri OSN Michele Sisonová označila rezolúciu za "ďalší dôležitý krok" smerom k porazeniu extrémistických skupín a podčiarkla, že pre USA "niet vyššej priority". Viac k témam: al-Káida, Bezpečnostná rada OSN, Islamský štát, sankcieZdroj: Webnoviny.sk - Bezpečnostná rada OSN uvalila sankcie na jednotlivcov a firmy s väzbami na Islamský štát © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bezpečnostná rada OSN uvalila sankcie na jednotlivcov a firmy s väzbami na Islamský štát

Putin prekvapil najostrejšiu kritičku ruských úradov, osobne jej zablahoželal k narodeninám

MOSKVA 20. júla (WebNoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin uskutočnil prekvapivú návštevu ruskej ľudskoprávnej ikony, aby jej zagratuloval k jej 90. narodeninám. Ljudmila Michajlovna Alexejevová je disidentka, ktorá už desaťročia kritizuje sovietsky režim a ruské úrady, presadzuje ľudské práva a usiluje sa o dosiahnutie spravodlivosti pre politických väzňov. Stále patrí k Putinovým najostrejším kritikom. Odporúčame:Trump a Putin sa na summite G20 zhovárali aj pri večeri, líder USA bol veľmi oduševnený Prokremeľské skupiny na Alexejevovú útočia a označujú ju za zahraničnú agentku, ktorá sa pokúša podkopať štátne záujmy. Je spoluzakladateľkou Moskovského helsinského výboru, najstaršej organizácie na ochranu ľudských práv v Rusku. Putin navštívil Alexejevovú v jej moskovskom byte, kde si spolu vypili pohárik šampanského. Viac k témam: ľudské práva, Rusko, Vladimir PutinZdroj: Webnoviny.sk - Putin prekvapil najostrejšiu kritičku ruských úradov, osobne jej zablahoželal k narodeninám © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Putin prekvapil najostrejšiu kritičku ruských úradov, osobne jej zablahoželal k narodeninám

Poslanci ohrozili nezávislosť súdnictva, poľský parlament schválil kontroverznú reformu

VARŠAVA 20. júla (WebNoviny.sk) - Poľskí poslanci vo štvrtok schválili sporný návrh zákona, ktorý dáva kontrolu nad najvyšším súdom politikom a nie sudcom. Kontroverzná reforma vyvolala znepokojenie v Európskej únii a v Poľsku vlnu protestov. Podľa jej kritikov totiž ničí nezávislosť súdnictva a ohrozuje vládu práva v krajine. Sudcov vymenuje parlament Návrh zákona predložený vládnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) dáva napríklad právo menovať sudcov najvyššieho súdu politikom, nie odborníkom na právo. Zároveň tiež reorganizuje štruktúru súdu. V stredu poslanci väčšinou hlasov poslali sporný návrh zákona na ďalšie preskúmanie špeciálnej parlamentnej komisii. Tá však odmietla viac než tisíc pozmeňujúcich návrhov opozície voči návrhu a poslala ho späť do parlamentu na schválenie. Teraz návrh poputuje do Senátu a bude čakať na podpis prezidenta Andrzeja Dudu, než vstúpi do platnosti. Poliaci žiadajú prezidenta o veto Počas schvaľovania v dolnej komore sa vo Varšave konali protivládne protesty. Ľudia transparentmi vyzývali Dudu, aby zákon vetoval. Protesty sa očakávajú aj večer. Vývojom v Poľsku sa bude zaoberať aj Európska komisia, ktorá však neprijme žiadne kroky, kým nebude známa finálna verzia zákona. Vládna strana tvrdí, že súdnictvo v Poľsku potrebuje prejsť radikálnou reformou, aby bolo efektívne. Viac k témam: Poľsko, reforma súdnictvaZdroj: Webnoviny.sk - Poslanci ohrozili nezávislosť súdnictva, poľský parlament schválil kontroverznú reformu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Poslanci ohrozili nezávislosť súdnictva, poľský parlament schválil kontroverznú reformu

Autobus sa zrútil do hlbokej rokliny, zahynulo 28 cestujúcich

NAÍ DILLÍ 20. júla (WebNoviny.sk) - Medzimestský autobus sa vo štvrtok zrútil do hlbokej rokliny na severe Indie, pričom zahynulo 28 ľudí a ďalších desať utrpelo zranenia. K nešťastiu došlo na ceste v hornatom štáte Himáčalpradéš. Príčina nehody zatiaľ nie je známa. Odporúčame:India si zvolila nového prezidenta, je ním nacionalistický líder Kóvind Podľa policajných štatistík zahynie každoročne na indických cestách viac než 110-tisíc ľudí, čo ich radí na prvé miesto medzi najnebezpečnejšími na svete. Hlavnými príčinami nehôd sú najmä únava a nedbanlivosť vodičov, ako aj zlý stav ciest a dopravných prostriedkov. Viac k témam: India, tragická dopravná nehodaZdroj: Webnoviny.sk - Autobus sa zrútil do hlbokej rokliny, zahynulo 28 cestujúcich © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Autobus sa zrútil do hlbokej rokliny, zahynulo 28 cestujúcich

India si zvolila nového prezidenta, je ním nacionalistický líder Kóvind

NAÍ DILLÍ 20. júla (WebNoviny.sk) - Novým indickým prezidentom sa stane hinduistický nacionalistický líder Rám Náth Kóvind. Vyplýva to z výsledkov hlasovania zverejnených vo štvrtok. Prezidentské voľby v Indii sa konali ešte v pondelok, pričom hlavu štátu vyberali zástupcovia indického parlamentu a štátnych parlamentov. Odporúčame:Bývalý kandidát na prezidenta USA, senátor John McCain, má rakovinu mozgu Kóvind je bývalým guvernérom východoindického štátu Bihár. Je blízky vládnej Indickej ľudovej strane (BJP) premiéra Narendru Modiho, ktorá má dostatok parlamentných kresiel na to, aby si presadila svojho preferovaného kandidáta. Rola prezidenta je v Indii z veľkej miery ceremoniálna. Viac k témam: India, prezidentské voľbyZdroj: Webnoviny.sk - India si zvolila nového prezidenta, je ním nacionalistický líder Kóvind © SITA Všetky práva vyhradené.

logo India si zvolila nového prezidenta, je ním nacionalistický líder Kóvind

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Leteckí záchranári ratovali štvormesačné bábätko, rodičia ho našli v bezvedomí
Euro posilnilo oproti doláru, americká mena oslabila aj voči jenu
Erdogan ostro zaútočil na Nemecko. Svet nie je dosť silný, aby sa ho Turecko bálo
Zomrel francúzsky herec Claude Rich, hral druida Panoramixa vo filme Asterix a Obelix
Bolt sa prvýkrát v sezóne dostal pod 10 sekúnd, vyhral podujatie Diamantovej ligy v Monaku
BILLA a ÚNSS  skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Dobšiná-Brdárka, Dedinky, Hnilec, Gočovo, Mlynky, Nižná Slaná, Stratená
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang